Податкова знижка

Страхувальники, фізичні особи, які уклали договори довгострокового страхування життя, мають право скористатися податковою пільгою, а саме податковою знижкою.

Податкова знижка – це сума, на яку платник податків має право зменшити своє податкове зобов’язання перед державою та отримати частину від сплачених внесків за довгостроковим Договором страхування життя.

Ви маєте право на податкову знижку, якщо:

  • є резидентом України;
  • отримуєте дохід у вигляді заробітної плати та сплачуєте податок з доходів фізичних осіб;
  • понесли витрати у зв’язку з оплатою страхових внесків за довгостроковими договорами страхування життя.

Документи які необхідно надати для отримання податкової знижки:

  • заповнену податкову декларацію про доходи;
  • оригінал довідки з місця роботи про доходи, отримані в звітному періоді, за який подається декларація. (Довідка повинна містити суми нарахованих доходів та утриманих податків в розрізі кожного податку);
  • копію довідки-відомості з державного реєстру про суми виплачених доходів та утриманих податків (замовляється в податковій);
  • копію паспорту та ІПН;
  • копію квитанцій про сплату внесків;
  • виписку з банку з реквізитами рахунку, куди будуть перераховані кошти;
  • копію Договору страхування та додатків, додаткових угод до нього;
  • копію свідоцтва про народження (якщо Договір страхування укладений на користь дитини).

Розмір податкової знижки

18 % від суми сплачених премій за договорами довгострокового страхування життя. 

Хто і в якому розмірі має право на податкову знижку?
  • Резиденти України, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденти – фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку у паспорті (пп.166.4.1 п.166.4 ст. 166 Податкового Кодексу України).
  • Особи, які отримують доходи у вигляді заробітної плати (тобто, якщо особа отримує дохід як приватний підприємець або іншим чином, але не у вигляді зарплатні, право на податкову знижку у такої особи не виникає).

Якщо за договором страхування застрахованим є сам Страхувальник, він може отримати повну суму можливої податкової знижки.

Якщо Страхувальник бажає застрахувати членів сім’ї І ступеню споріднення – розмір податкової знижки не може перевищувати 50% від вищезазначеної суми на кожного з таких членів сім’ї.

До членів сім’ї І ступеню споріднення відносяться:

  • члени подружжя (чоловік / дружина);
  • батьки чоловіка / дружини;
  • діти чоловіка / дружини, в т.ч. усиновлені.

В розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв Договір страхування, сплачені страхові премії не мають перевищувати граничну суму для застосування податкової соціальної пільги, яка згідно пункту 169.4.1 ст.169 ПКУ розраховується як сума місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановлена на 1 січня звітного податкового року, помножена на 1,4 та округлена до найближчих 10 гривень.
Сума місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01 січня 2023 року складала 2 684,00 грн.

Якщо за договором страхування Застрахованим є сам Страхувальник:
2 684 × 1,4 = 3 760 грн.;
3 760 грн. х 12 міс = 45 120 грн./рік.
Тобто, розмір податкової знижки не може бути більшим за 3 760 грн. у розрахунок на календарний місяць та, відповідно, 45 120 грн. – за звітний календарний рік.

Якщо за договором страхування Застрахованим є член сім’ї І ступеню споріднення:
2 684 × 1,4 × 50%  = 1 880 грн.;
1 880 грн. х 12 міс = 22 560 грн./рік.
Тобто, розмір податкової знижки не може бути більшим за 1 880 грн. у розрахунок на календарний місяць та, відповідно, 22 560 грн. – за звітний календарний рік.

Разом з тим, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, (пп.166.4.2 п.166.4 ст. 166 Податкового Кодексу України)

Податкова   декларація подається ДО ПОДАТКОВОГО ОРГАНУ, в якому платник податку перебуває на обліку:

  • для громадян, які зобов’язані подавати декларацію, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня 2023 року (п.49.1 та п.49.18.4 Податкового кодексу України);
  • для фізичних осіб, які декларують право на податкову знижку – по 31 грудня 2023 року (п.п.166.1.2. Податкового Кодексу України).

Відповідно до п. 14.1.170 Податкового кодексу України ПОДАТКОВА ЗНИЖКА для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, –  документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати.

Тобто, сума оподатковуваного доходу фізичної особи може бути зменшена на суму податкової знижки, що призведе до зниження суми податку на доходи фізичних осіб.

Відповідно до п.166.3.5 Податкового кодексу України платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного податкового року  фактично здійснені ним суму витрат на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), сплачених страховику-резиденту за договорами довгострокового страхування життя, як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування).

Повне визначення Договору довгострокового страхування життя міститься у пп.14.1.52 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України.

ДОГОВІР ДОВГОСТРОКОВОГО СТРАХУВАННЯ ЖИТТЯ – це договір страхування життя строком на п’ять і більше років, який передбачає страхову виплату одноразово або у вигляді ануїтету, якщо застрахована особа дожила до закінчення терміну дії договору страхування чи події, передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором.

Такий Договір не може передбачати часткових виплат протягом перших п’яти років його дії, крім тих, що здійснюються у разі настання страхових випадків, пов’язаних із смертю чи хворобою застрахованої особи або нещасним випадком, що призвело до встановлення застрахованій особі інвалідності I або II групи чи встановлення інвалідності особі, яка не досягла вісімнадцятирічного віку.

Податковий орган зобов’язаний прийняти податкову декларацію, подану платником податку. Згідно з п. 49 Податкового кодексу України відмова у прийнятті поданої декларації оформлюється податковим органом виключно у письмовому вигляді.

Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.166.4.3 Податкового кодексу України).

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (п.179.8 Податкового кодексу України).

Оригінали підтверджувальних документів мають зберігатися у платника податку впродовж 3 років з дня подання декларації (п.44.3 та п.166.2.2 Податкового кодексу України).